Strona główna » Blog » Instalacja elektryczna w domu - na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna w domu - na co zwrócić uwagę

Data dodania: 29-10-2021
Budowa domu wiąże się z wieloma stresami i kosztami. Zazwyczaj inwestorom zależy na szybkim zakończeniu budowy, dlatego nie skupiają się tak mocno na pracach monterskich, powierzając wszystko zatrudnionym profesjonalistom. Tak dzieje się i w przypadku instalacji elektrycznej, a jest to jeden z kluczowych elementów w każdym domu, dlatego pomimo zatrudnienia fachowca, warto skupić się na paru kwestiach i wybrać rozwiązania, które się sprawdzą.


taśmy led

Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji elektrycznej?


1. Gniazda
Częstym kłopotem jest zbyt mała ilość gniazd w pomieszczeniach, co powoduje dyskomfort związany z koniecznością doprowadzania energii elektrycznej w części pomieszczenia używając przedłużacz. Kable rozłożone po podłodze, ciężko jest ukryć, wyglądają one nieestetycznie, a dodatkowo można się o nie potknąć. Warto znać z wyprzedzeniem zarys układu mebli we wnętrzach pomieszczeń i na tej podstawie dopasować ilość gniazdek oraz ich umiejscowienie. To jednak nie wszystko, przed montażem instalacji elektrycznej warto zastanowić się nad tym, w których miejscach będą potrzebne dodatkowe gniazdka, np. w korytarzu, przedsionku czy przy schodach, to ułatwi korzystanie z urządzeń elektrycznych, np. podczas sprzątania.

2. Dodatkowe przewody
Umieszczenie przewodów Internetu, telewizji i telefonicznych pod tynkiem to zupełna podstawa w drodze do estetycznego wnętrza. Przewód do mediów w gnieździe zapewnia łatwy i bezpieczny dostęp. Warto pomyśleć również na gniazdami specjalnymi, które będą spełniały dodatkowe funkcje w domu np. ze złączem głośnikowym, HDMI czy USB.

3. Oświetlenie
Rozmieszczenie oświetlenia jest równie kłopotliwe do rozplanowania co rozmieszczenie gniazd. W kluczowych pomieszczeniach warto postawić na kilka punktów oświetleniowych, w szczególności, jeśli metraż jest większy niż 10 m2.

4. Obwody
W każdym domu ze względów bezpieczeństwa instalację powinno się dzielić na kilka obwodów. Warto stosować takie rozwiązania, szczególnie przy urządzeniach typu lodówka i na klatkach schodowych. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie przyjemniej dwóch obwodów na poszczególnych piętrach. Sprawdza się to przy awariach, jeśli wystąpią jakiekolwiek kłopoty, cały dom jednocześnie nie stanie w ciemnościach. To bezpieczne i rozsądne rozwiązanie.

5. Jakość pracy
Warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone przewody, nie można pozwolić na to, by były w innych liniach niż prostych. Takie system umożliwia szybką orientację odnośnie do usytuowania okablowania pod tynkiem, a to pozwoli uniknąć usterek podczas prostych czynności np. powieszenia obrazu. Okablowanie powinno być położone estetycznie, by przykrycie go tynkiem nie sprawiało trudności.

6. Brak instalacji na zewnątrz budynku
Montaż gniazd i oświetlenia na zewnątrz budynku jest elementem niezbędnym. Warto przed rozpoczęciem prac pomyśleć o tym, by źródła światła i prądu znajdowały się w takich miejscach jak taras, balkon, wejście do domu i ogród.

7. Uziemienie
Uziom powinien mieć każdy dom w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Z pewnością, każdy profesjonalny fachowiec o tym pamięta, mimo to przy realizacji budowy warto mieć podstawową wiedzę na temat stosowanych rozwiązań.

Wszystkie produkty niezbędne do montażu instalacji elektrycznej w asortymencie ma nasza hurtowania elektryczna. Zapraszamy do zamówień online oraz kontaktu, udzielamy pomocy w wyborze artykułów tel. 81 744 06 05.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Delta24.pl 2024 - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu